Опубликовано - 2026

In-house testcenter udvidet med 3D-scanning

Tech news

For bare tre måneder siden tog vi vores nye 3D-scanner i brug i vores in-house testcenter. Med det nye udstyr har vi styrket kvalitetssikringsarbejdet yderligere samt gjort det muligt hurtigt at kunne levere dokumentation af kompleks geometri, når produkter skal verificeres og reklamationer behandles.

En af de mest konkrete ændringer handler om måden hvorpå geometrien på en reservedel verificeres. Vi har altid indkøbt og vedligeholdt et stort lager af originale vareprøver med det formål at kunne sammenligne dem med Triscan dele. Ved geometrisk kvalitetskontrol er det ikke længere nødvendigt at finde delen frem fra prøvelageret, hvis den tidligere er blevet scannet. Her kan vi nøjes med at scanne den del vi ønsker at sammenligne med originalen og gøre det på basis af vores digitale referenceemne og herved nemt identificere eventuelle forskelle.  

3D-scanning har også vist sig som en værdifuld teknologi i forbindelse med det netop lancerede program af styrerør til håndbremsekabler. Inden den endelige ordre blev afgivet, kunne de første vareprøver scannes og sammenlignes med de indkøbte originale vareprøver. 3D-scanningen viste at der var behov for tilpasninger på enkelte af referencerne. Men fordi det blev opdaget tidligt i processen og inden produktionen blev sat i gang, var konsekvenserne ubetydelige. Med 3D-scanning kan kontrollen af kompleks geometri flyttes frem i processen, hvor det stadig er muligt at reagere.

En anden af de erfaringer som vi har gjort sig er i dialogen omkring reklamationsbehandling. Når der opstår tvivl om geometrien på en geometrisk kompleks reservedel, kan dialogen hurtigt blive teknisk tung. Manuelle målinger giver enkelte målepunkter, men det kan være svært at skabe et samlet billede af, hvordan emnet faktisk ser ud. Med 3D-scanning kan vi nu sammenligne hele geometrien og visualisere afvigelserne ved hjælp af et såkaldt Color Map.

3D scan color map Triscan

 

Det gør dokumentationen langt lettere at forstå for modtageren. I stedet for at risikere at tale forbi hinanden og at dialogen dermed tager unødig lang tid, kan kunden nu få en visuel rapport, som er nem at forstå og tydeligt viser, hvordan emnet forholder sig til referencegrundlaget.

Allerede nu – og i virkeligheden ret kort tid efter at vi har taget 3D-scanneren i brug – kan vi konstatere at teknologien tilfører os stor værdi i forskellige processer i forhold til effektivisering, minimering af fejl og øget kvalitetssikring.